Forum SGK Hakkında


İşe giriş bildirgesi nedir?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 16
Mesaj: 28
Cinsiyet:
Kıdem: 11/10/2016

Merhabalar,

SGK işe giriş bildirgesi sigortalı her kişinin alması ve işverenin kuruma iletmesi gereken bir belgedir.


5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre işe alınan her bir işçi için işverenler tarafından sigortalı işe giriş bildirgesi düzenlemeli ve bunu elektronik ortam da Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.


İşverenler, sigortalı işe giriş bildirgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na E-Sigorta kanalıyla elektronik ortamda göndermekle zorunlu tutulmuşlardır. Bu nedenle işe giriş bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na yasal süresi içinde elden verildiği veya posta kanalıyla gönderildiği durumlarda dahi, süresi dışında verilmiş gibi idari para cezası uygulanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu işçilere ait işe giriş bildirgeleri T.C. kimlik numarası girilerek gönderilmektedir. Yabancı uyruklu sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünce verilen ve 99 ile başlayan kimlik numarası ile elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir. Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nce işe giriş bildirgesinin verilme süresi içinde henüz kimlik numarası verilmemiş ise, bu sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin e-Sigorta kanalıyla gönderilmesi mümkün olmadığından, bu bildirgeler kağıt ortamında düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilecektir.
 


[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

Cevapla
(Son Düzenleme: 11/10/2016, Saat: 21:20, Düzenleyen: admin.) .


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Stajerlerin işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir? ayses 0 1,508 22/02/2017, Saat: 15:36
Son Yorum: ayses

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi