Forum SGK Hakkında


Günlük çalışma süreleri ne kadardır?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 16
Mesaj: 28
Cinsiyet:
Kıdem: 11/10/2016

Merhabalar,
 
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Buna göre, haftanın altı günü çalışılan bir iş yerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat olacaktır.
 
Çalışma süresini, işçinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süre olarak tanımlayabiliriz. Yasaya göre, genel bakımdan çalışma süresi haftada en fazla 45 saattir. Toplu iş sözleşmesinde veya iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa, haftalık çalışma süresi olan 45 saat, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek, günlük çalışma saati tespit edilir. Ve bulunan süre kadar çalışma yapılır.
Örneğin: Haftada 5 gün çalışan ve Cumartesi ve Pazar günü çalışma yapılmayan bir iş yerinde, günlük çalışma süresi 9 saattir. Sabah 08:00 iş başı, 18:00 paydos ( öğlen tatili çalışma süresinden sayılmamaktadır. )
Haftanın iş günlerinden birinde kısmen çalışılan iş yerlerinde, kısmen çalışma süresi haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra, kalan sürenin çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle günlük çalışma süresi belirlenir.


[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

Cevapla
(Son Düzenleme: 13/10/2016, Saat: 09:04, Düzenleyen: admin.) .
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 21/12/2016

Kamu kurumunda örneğin bir devlet ilkokulunun anasınıfında kısmi süreli temizlik işçisi çalıştırılabilir mi?

Cevapla
.
Konu: 16
Mesaj: 28
Cinsiyet:
Kıdem: 11/10/2016

(21/12/2016, Saat: 16:29)Nagihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kamu kurumunda örneğin bir devlet ilkokulunun anasınıfında kısmi süreli temizlik işçisi çalıştırılabilir mi?

Çalıştırılabilir, herhangi bir engel yok. 

Ayın veya haftanın belirli günleri işyerine giderek danışmanlık hizmeti veren iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, muhasebeciler, hukukçular, mühendisler gibi vasıflı elemanlarla ve haftada bir işe gelen temizlik işçisi gibi vasıfsız elemanlarla yapılan iş sözleşmeleri kısmi süreli iş sözleşmelerine dahildir.

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi